Florida Thirteenth Circuit Court

From Judgepedia
Jump to: navigation, search

The Florida Thirteenth Circuit Court is one of 20 circuit courts in Florida. It is a trial court of general jurisdiction presiding over Hillsborough County, Florida.[1]

[edit]

Judgepedia:WikiProject Trial Courts
Jurisdiction of the Thirteenth Circuit

Judges

Manuel Menendez, Jr. is the Chief Judge for the 13th Circuit.[2]

General Civil Division

Probate, Guardianship & Trust

Criminal Justice & Trial

Drug Court

First Appearance/Emergency

Unified Family Court

*County Court judge

East Circuit

[4]

Former judges

Contact

For court locations, see the Directions to the Courts page on the 13th Circuit website.

See also

External links

References

FloridaFlorida Supreme CourtFlorida District Courts of AppealFlorida Circuit CourtFlorida County CourtUnited States District Court for the Middle District of FloridaUnited States District Court for the Northern District of FloridaUnited States District Court for the Southern District of FloridaUnited States Court of Appeals for the Eleventh CircuitFlorida countiesFlorida judicial newsFlorida judicial electionsJudicial selection in FloridaFloridaTemplatewithoutBankruptcy.jpg

2014

Unopposed  Judge Caroline J. Tesche (Not on ballot - Group 1)
Unopposed  Judge Samantha L. Ward (Not on ballot - Group 2)
Unopposed  Judge Daniel L. Perry (Not on ballot - Group 5)
Unopposed  Judge Catherine M. Catlin (Not on ballot - Group 7)
Group 8
CandidateIncumbencyPrimary VoteElection Vote
HinsonCarl C. Hinson No   
DingfelderJohn Dingfelder No   
ThomasBarbara Twine Thomas No   
Unopposed  Judge Gregory P. Holder (Not on ballot - Group 9)
Unopposed  Judge Rex M. Barbas (Not on ballot - Group 10)
Unopposed  Judge Ralph C. Stoddard (Not on ballot - Group 11)
Unopposed  Judge Jack Espinosa, Jr. (Not on ballot - Group 13)
Unopposed  Judge Claudia R. Isom (Not on ballot - Group 15)
Unopposed  Judge Chet A. Tharpe (Not on ballot - Group 18)
Group 19
CandidateIncumbencyPrimary VoteElection Vote
BranniganMichael John Brannigan No   
SciontiMichael Scionti No   
Group 20
CandidateIncumbencyPrimary VoteElection Vote
StanleyKaren Stanley No   
WardLaura Ward (Florida) No   
Unopposed  Judge Lisa D. Campbell (Not on ballot - Group 21)
Unopposed  Judge Matthew C. Lucas (Not on ballot - Group 23)
Unopposed  Judge Vivian T. Corvo (Not on ballot - Group 27)
Unopposed  Judge William P. Levens (Not on ballot - Group 28)
Unopposed  Judge Nick Nazaretian (Not on ballot - Group 29)
Unopposed  Judge Martha J. Cook (Not on ballot - Group 30)
Unopposed  Judge Richard A. Nielsen (Not on ballot - Group 31)
Unopposed  Judge Katherine G. Essrig (Not on ballot - Group 33)
Group 34
CandidateIncumbencyPrimary VoteElection Vote
PoloMelissa Polo No   
DanielsConstance Daniels No   
BaumanRobert Bauman No   
Unopposed  Judge Herbert Baumann, Jr. (Not on ballot - Group 35)
Unopposed  Judge Michelle Sisco (Not on ballot - Group 38)
Unopposed  Judge Scott Stephens (Not on ballot - Group 39)
Unopposed  Judge Christopher C. Sabella (Not on ballot - Group 40)
Unopposed  Judge Laurel Lee (Not on ballot - Group 41)

2012

CandidateIncumbencyOfficePrimary VoteElection Vote
MoodyAshley B. Moody   ApprovedAYesGroup 45   ApprovedA
SilverBernard C. Silver   ApprovedAYesGroup 32   ApprovedA
ThomasCheryl Thomas   ApprovedAYesGroup 16   ApprovedA
PeacockEmily A. Peacock   ApprovedAYesGroup 44   ApprovedA
Byrd, Jr.Johnnie B. Byrd, Jr.    NoGroup 1436.7% 
FernandezKimberly K. Fernandez   ApprovedAYesGroup 43   ApprovedA
WolfeMark R. Wolfe   ApprovedAYesGroup 1463.3%ApprovedA   ApprovedA
HueyPaul L. Huey   ApprovedAYesGroup 12   ApprovedA
Foster, Jr.Robert A. Foster, Jr.   ApprovedAYesGroup 25   ApprovedA
FicarrottaRonald Ficarrotta   ApprovedAYesGroup 26   ApprovedA
SheehanTracy Sheehan   ApprovedAYesGroup 42   ApprovedA