Judgepedia:Calendar 2013

From Judgepedia
Jump to: navigation, search

JPCalendarLogo.png

[edit]

The terms of the following judges and justices expire in 2013:         

Florida

  1. Jack R. Heflin Florida First Circuit Court
  2. Terrance Ketchel Florida First Circuit Court
  3. Thomas T. Remington Florida First Circuit Court
  4. W. Douglas Baird Florida Sixth Circuit Court
  5. Richard A. Luce Florida Sixth Circuit Court
  6. Theotis Bronson Florida Ninth Circuit Court
  7. Margaret T. Waller Florida Ninth Circuit Court
  8. Ernest M. Jones, Jr. Florida Tenth Circuit Court
  9. Lester Langer Florida Eleventh Circuit Court
  10. Lawrence A. Schwartz Florida Eleventh Circuit Court
  11. Arthur L. Rothenberg Florida Eleventh Circuit Court
  12. Robert A. Rosenberg Florida Seventeenth Circuit Court
  13. Ronald J. Rothschild Florida Seventeenth Circuit Court
  14. William T. McCluan Brevard County Court, Florida
  15. Mark King Leban Florida Eleventh Circuit Court
  16. Rosa C. Figarola Florida Eleventh Circuit Court
  17. Sharon B. Atack Flagler County Court, Florida
  18. Peter T. Miller Putnam County Court, Florida
  19. Peter F. Marshall Volusia County Court, Florida
  20. Thomas J. Rebull Florida Eleventh Circuit Court
  21. Becky A. Titus Florida Twelfth Circuit Court
  22. Paul E. Logan Florida Twelfth Circuit Court             

Minnesota

  1. Frank Magill Minnesota Fourth Judicial District
  2. Thomas B. Poch Minnesota First Judicial District
  3. Terrence E. Conkel Minnesota First Judicial District
  4. Michael R. Savre Minnesota First Judicial District
  5. Diane M. Hanson Minnesota First Judicial District
  6. William E. Macklin Minnesota First Judicial District
  7. Diane R. Alshouse Minnesota Second Judicial District
  8. Edward S. Wilson Minnesota Second Judicial District
  9. Elena L. Ostby Minnesota Second Judicial District
  10. Gregg E. Johnson Minnesota Second Judicial District
  11. James H. Clark Minnesota Second Judicial District
  12. Gary W. Bastian Minnesota Second Judicial District
  13. Robert A. Awsumb Minnesota Second Judicial District
  14. Robert Birnbaum Minnesota Third Judicial District
  15. Joseph F. Chase Minnesota Third Judicial District
  16. Debra A. Jacobson Minnesota Third Judicial District
  17. Jeffrey D. Thompson Minnesota Third Judicial District
  18. Patricia K. Karasov Minnesota Fourth Judicial District
  19. Daniel Mabley Minnesota Fourth Judicial District
  20. John Q. McShane Minnesota Fourth Judicial District
  21. Bruce A. Peterson Minnesota Fourth Judicial District
  22. Marilyn B. Rosenbaum Minnesota Fourth Judicial District
  23. Warren R. Sagstuen Minnesota Fourth Judicial District
  24. Shaun R. Floerke Minnesota Sixth Judicial District
  25. Barb Hanson Minnesota Seventh Judicial District
  26. Waldemar Senyk Minnesota Seventh Judicial District
  27. Vicki Landwehr Minnesota Seventh Judicial District
  28. Donald Spilseth Minnesota Eighth Judicial District
  29. Gerald Seibel Minnesota Eighth Judicial District
  30. John G. Melbye Minnesota Ninth Judicial District
  31. Shari R. Schluchter Minnesota Ninth Judicial District
  32. Richard A. Zimmerman Minnesota Ninth Judicial District
  33. Erik Askegaard Minnesota Ninth Judicial District
  34. Sharon L. Hall Minnesota Tenth Judicial District
  35. Mary Yunker Minnesota Tenth Judicial District
  36. Timothy R. Bloomquist Minnesota Tenth Judicial District
  37. [[]]
  38. Erica H. MacDonald Minnesota First Judicial District
  39. Dale O. Harris Minnesota Sixth Judicial District
  40. Christine A. Long Minnesota Third Judicial District
  41. Robyn Millenacker Minnesota Second Judicial District
  42. Patrick D. Robben Minnesota Fourth Judicial District
  43. Mary R. Vasaly Minnesota Fourth Judicial District
  44. Charles Glasrud Minnesota Eighth Judicial District
  45. Bill Cashman Minnesota Seventh Judicial District
  46. Mary Mahler Minnesota Seventh Judicial District        

New York

  1. Mark Dillon New York Supreme Court, Appellate Division
  2. Sharon A. M. Aarons Bronx County Supreme Court, New York
  3. William McGuire New York City Criminal Court
  4. Ellen M. Coin New York County Supreme Court, New York
  5. W. Gerard Asher New York Supreme Court 10th Judicial District
  6. Dennis Bender Seneca County Court, New York
  7. Joseph C. Calabrese Nassau County Court, New York
  8. Frank A. Gulotta, Jr. Nassau County Supreme Court, New York
  9. John S. Hall, Jr. Washington County Supreme Court, New York
  10. M. John Sherman Tompkins County Court, New York
  11. Francis A. Nicolai Putnam County Supreme Court, New York
  12. Alan L. Honorof Nassau County Court, New York
  13. Rosalie Bailey Erie County Family Court, New York
  14. W. Dennis Duggan Albany County Family Court, New York
  15. Marianne O. Mizel Ulster County Family Court, New York
  16. Valentino T. Sammarco Dutchess County Family Court, New York
  17. John Kelly (New York) Suffolk County Family Court, New York
  18. Paul G. Buchanan Erie County Family Court, New York
  19. Thomas M. VanStrydonck New York Supreme Court 7th Judicial District
  20. Anthony F. Marano Nassau County Supreme Court, New York
  21. Philip G. Minardo Richmond County Supreme Court, New York
  22. Jeremiah J. Moriarty, III Erie County Supreme Court, New York
  23. Jean Gagnon Knox Town Court, New York
  24. Mark S. Portin Chatham Village Court, New York
  25. Brian J. Herman Copake Town Court, New York
  26. David G. Cole
  27. William Wootton
  28. Michael R. Rock
  29. Richard H. Reome Sr.
  30. Paul S. Zonderman Niskayuna Town Court, New York
  31. Clarence F. Giles, Jr. Clayton Town Court, New York
  32. H. Lee Gill
  33. Richard L. Spencer
  34. Maureen T. Slate
  35. Joseph T. Oczkowski Deerfield Town Court, New York
  36. James E. Van Slyke New Hartford Town Court, New York
  37. Robert Glenn
  38. Scott R. Bowers Remsen Town Court, New York
  39. David Atwood Sempronius Town Court, New York
  40. Melvin L. Olver
  41. Joseph T. Genier Irondequoit Town Court, New York
  42. Timothy E. Hallock
  43. Kerry D. Pebbles
  44. Thomas D. Williams
  45. Robert G. Swapceinski
  46. Robert E. Alexander
  47. Michael S. Davis
  48. Kermit Arrington
  49. Dennis Raymond Beedham
  50. Richard C. Kloch, Sr. Niagara County Supreme Court, New York
  51. John A. Fusco Richmond County Supreme Court, New York
  52. Robert J. Collini Richmond County Supreme Court, New York
  53. Stephen J. Rooney Richmond County Supreme Court, New York
  54. Eileen Bransten New York County Supreme Court, New York
  55. Gregory Carro New York County Supreme Court, New York
  56. Daniel P. Fitzgerald New York County Supreme Court, New York
  57. Lawrence Marks New York County Supreme Court, New York
  58. Rena K. Uviller New York County Supreme Court, New York
  59. Jeffrey Oing New York County Supreme Court, New York
  60. Patrick J. McGrath, NY New York Supreme Court 3rd Judicial District
  61. Catherine M. Bartlett Orange County Supreme Court, New York
  62. John C. Bivona Suffolk County Supreme Court, New York
  63. Daniel Martin, NY Suffolk County Supreme Court, New York
  64. Yvonne Gonzalez Bronx County Supreme Court, New York
  65. Betty Owen Stinson Bronx County Supreme Court, New York
  66. Margaret Clancy Bronx County Supreme Court, New York
  67. John P. Collins Bronx County Supreme Court, New York
  68. Michael A. Gross Bronx County Supreme Court, New York
  69. Dominic R. Massaro Bronx County Supreme Court, New York
  70. Orin R. Kitzes Queens County Supreme Court, New York
  71. Fernando Camacho Queens County Supreme Court, New York
  72. Marcia P. Hirsch Queens County Supreme Court, New York
  73. Diana Boyar New York City Criminal Courts
  74. Robert A. Sackett Sullivan County Supreme Court, New York
  75. Dan Lamont Albany County Supreme Court, New York
  76. Francis A. Affronti New York Supreme Court 7th Judicial District
  77. Denise Sher New York Court of Claims
  78. F. Dana Winslow New York Supreme Court 10th Judicial District
  79. Roger N. Rosengarten New York Supreme Court 11th Judicial District
  80. Leonard Young Piercefield Town Court, New York  

Ohio

  1. Roger Kline Ohio Fourth District Court of Appeals
  2. Peter Handwork Ohio Sixth District Court of Appeals
  3. Laura B. Smith Fairfield County Court of Common Pleas, Ohio
  4. Jay S. Willis Scioto County Court of Common Pleas, Ohio 

Oregon

  1. Robert Durham Oregon Supreme Court
  2. Paul DeMuniz Oregon Supreme Court
  3. Neal C. Lemery Tillamook Justice Court, Oregon

Pennsylvania

  1. John P. Dohanich Beaver County Court of Common Pleas, Pennsylvania
  2. Timothy P. Creany Cambria County Court of Common Pleas, Pennsylvania
  3. Michael F. X. Coll Delaware County Court of Common Pleas, Pennsylvania
  4. Roger F. Gordon Philadelphia County Court of Common Pleas, Pennsylvania
  5. D. Webster Keogh Philadelphia County Court of Common Pleas, Pennsylvania
  6. William J. Manfredi Philadelphia County Court of Common Pleas, Pennsylvania
  7. Michael W. Flannelly York County Court of Common Pleas, Pennsylvania
  8. Gail Weilheimer Montgomery County Court of Common Pleas, Pennsylvania 

South Carolina

  1. Paula Thomas South Carolina Court of Appeals
  2. John Geathers South Carolina Court of Appeals     

Virginia

  1. George Barton Chucker Virginia 14th Judicial District    

The following judges and justices retire in 2013:

January

  1. Walter Carpeneti Alaska Supreme Court
  2. Jim Gunter Arkansas Supreme Court
  3. Wil Schroder Kentucky Supreme Court
  4. Marilyn Kelly Michigan Supreme Court
  5. Robert Cupp Ohio Supreme Court
  6. Catherine D. Kimball Louisiana Supreme Court
  7. Robert L. Brown Arkansas Supreme Court
  8. Deborah Hedlund Minnesota Fourth Judicial District
  9. Robert Durham Oregon Supreme Court
  10. Paul DeMuniz Oregon Supreme Court
  11. Diane Hathaway Michigan Supreme Court
  12. Richard Wygonik Michigan Nineteenth Judicial District Court
  13. Jennifer Coffman United States District Court for the Eastern District of Kentucky
  14. Barbara Jones United States District Court for the Southern District of New York
  15. Kathryn Todd California Second District Court of Appeal
  16. Harris Adams Georgia Court of Appeals
  17. Christel Marquardt Kansas Court of Appeals
  18. Colleen Cooney Ohio Eighth District Court of Appeals
  19. James Sweeney Ohio Eighth District Court of Appeals
  20. Michael Winkelstein New Jersey Vicinage 1
  21. John O. Steele Illinois First District Appellate Court
  22. David A. Berchelmann Texas District 37
  23. Martha Tanner Texas District 166
  24. Joan Campbell Texas District 248
  25. Richard Krepela 7th County Court Judicial District, Nebraska
  26. Dan Papez Nevada Seventh Judicial District Court
  27. James Gavin Yakima County Superior Court, Washington
  28. Donald H. Cookman Twenty-Second Judicial Circuit, West Virginia
  29. Thomas H. Keadle West Virginia Circuit Courts
  30. Jacqueline Erwin Jefferson County Circuit Court, Wisconsin
  31. Joan Synenberg Cuyahoga County Court of Common Pleas, Ohio
  32. Christopher J. Geer Franklin County Court of Common Pleas, Ohio
  33. Kathleen K. Caldwell South Dakota Second Judicial Circuit
  34. David R. Gienapp South Dakota Third Judicial Circuit
  35. William D. Hart Hardin County Court of Common Pleas, Ohio
  36. David J. Berta Lorain County Court of Common Pleas, Ohio
  37. David A. Basinski Lorain County Court of Common Pleas, Ohio
  38. Charles Malone Alabama Circuit 6
  39. Janice R. Wilson Oregon 4th Judicial District
  40. James Reid Alabama Circuit 28
  41. Charles Partin Alabama Circuit 28
  42. Steven L. Maurer Oregon 5th Judicial District
  43. Don L. Hardeman Alabama Circuit 32
  44. Gerald R. Solomon Fayette County Court of Common Pleas, Pennsylvania
  45. Wheeler Armston Rosenbalm Sixth circuit court, Tennessee
  46. Janet Moschetta Bell Washington County Court of Common Pleas, Pennsylvania
  47. J. Thomas Mott Minnesota Second Judicial District
  48. Ben Esch Alaska Second District
  49. John L. Norton Maryland Second District
  50. Nicholas Lambros 50th Circuit Court, Michigan
  51. Paula Manderfield 30th Circuit Court, Michigan
  52. James Graves, Jr. 14th Circuit Court, Michigan
  53. James Roy Bean Florida Third Circuit Court
  54. Edward Sosnick 6th Circuit Court, Michigan
  55. James Adair 31st Circuit Court, Michigan
  56. Melinda Morris 22nd Circuit Court, Michigan
  57. Ron L. Dodd Mesquite Township Justice Court, Nevada
  58. David L. Jordon Michigan 54B Judicial District Court
  59. Richard A. Luce Florida Sixth Circuit Court
  60. David L. Stowe Grand Traverse County Probate Court, Michigan
  61. Gail L. Menyuk
  62. J. John Sampson Wyoming Fourth Circuit Court
  63. J. Michael Hunter Florida Tenth Circuit Court
  64. John F. Laurent Florida Tenth Circuit Court
  65. Ellen Leesfield Florida Eleventh Circuit Court
  66. Victoria Platzer Florida Eleventh Circuit Court
  67. Marcia Beach Florida Seventeenth Circuit Court
  68. Wayland Parker, II Sebastian County District Court, Arkansas
  69. Richard D. Eade Florida Seventeenth Circuit Court
  70. George Orndoff Superior Court of Kings County, California
  71. Joseph A. Simpson Florida Twentieth Circuit Court
  72. Franklin G. Baker Florida Twentieth Circuit Court
  73. B. Tam Nomoto Schumann Superior Court of Orange County, California
  74. Robert A. Pustilnik Virginia 13th Judicial District
  75. Dwight D. Johnson Virginia 16th Judicial District
  76. Joseph M. Serkes Virginia 24th Judicial District
  77. Patrick J. Mahoney Superior Court of San Francisco, California
  78. Jerome E. Brock
  79. Neal Anthony Cabrinha
  80. Joyce Allegro Superior Court of Santa Clara County, California
  81. Jerome S. Nadler Superior Court of Santa Clara County, California
  82. Diane Northway Superior Court of Santa Clara County, California
  83. James Ruggiero Superior Court of Shasta County, California
  84. Richard Scheuler Superior Court of Tehama County, California
  85. James P. Woodward Superior Court of Trinity County, California
  86. Julie Marshall Colorado Eleventh Judicial District
  87. M. Jon Kolomitz Colorado Sixteenth Judicial District
  88. Frank Stannard Lentz Mineral County Court, Colorado
  89. Richard T. Mitchell Illinois Seventh Judicial Circuit Court
  90. Carl B. Anderson Jr. Kansas Ninth Judicial District
  91. Barbara Stites Kansas Seventeenth Judicial District
  92. Danny Smith Kansas Twenty-Fourth Judicial District
  93. Ruth Klotz Iowa District Five
  94. Jerry W. Venters
  95. Allan Woodcock, Jr. Penobscot County Probate Court, Maine
  96. William T. McCluan Brevard County Court, Florida
  97. Eugene C. Turner Collier County Court, Florida
  98. Ana M. Pando Miami-Dade County Court, Florida
  99. John Merrett Florida Fourth Circuit Court
  100. Sharon B. Atack Flagler County Court, Florida
  101. Woodrow W. Hatcher Jackson County Court, Florida
  102. John E. Futch Marion County Court, Florida
  103. Leon B. Cheek, III Orange County Court, Florida
  104. Antoinette Plogstedt Orange County Court, Florida
  105. Peter T. Miller Putnam County Court, Florida
  106. Donald L. Marblestone Seminole County Court, Florida
  107. David L. Reiman Union County Court, Florida
  108. Peter F. Marshall Volusia County Court, Florida
  109. Steve Verby Idaho First Judicial District
  110. Renae J. Hoff Idaho Third Judicial District
  111. DeWitt Simonton Spalding County Probate Court, Georgia
  112. Manuel N. Lujan New Mexico Magistrate Court
  113. C.J. Gober Jr. Cherokee County State Court, Georgia
  114. Janice M. Rosa Erie County Supreme Court, New York
  115. Aleene Ortiz-White Denver County Court, Colorado
  116. Andrew S. Armatas Denver County Court, Colorado
  117. Ken Hitson Daphne Municipal Court, Alabama
  118. Josefina Tamayo Florida Second Circuit Court
  119. David R. Gamble Nevada Ninth Judicial District Court
  120. Amanda Roggenbuck Tuscola County Probate Court, Michigan
  121. John T. Doody, Jr. Illinois Cook Judicial Circuit Court Subcircuits
  122. Ermea Russell Mississippi Court of Appeals
  123. Todd McKenney Barberton Municipal Court, Ohio
  124. Ruth Bermudez Montenegro Superior Court of Imperial County, California
  125. Mark C. Clark Wayne County Municipal Court, Ohio
  126. Daniel B. Merritt, Sr. Florida Fifth Circuit Court

February

  1. J. Howard Sundermann Ohio First District Court of Appeals
  2. Roger Kline Ohio Fourth District Court of Appeals
  3. Peter Handwork Ohio Sixth District Court of Appeals
  4. Clair Dickinson Ohio Ninth District Court of Appeals
  5. Mary Jane Trapp Ohio Eleventh District Court of Appeals
  6. James Smart Missouri Court of Appeals
  7. Calvin Osterhaven 56th Circuit Court, Michigan
  8. Marguerite Davis Florida First District Court of Appeal
  9. Vincent Howard Marathon County Circuit Court, Wisconsin
  10. Clint S. Judkins Utah First Judicial District
  11. Eugenio Mathis New Mexico Fourth Judicial District Court
  12. Robert A. Hagler Greene County Court of Common Pleas, Ohio
  13. Jeffrey A. Smith Bradford County Court of Common Pleas, Pennsylvania
  14. Emory A. Plitt Orphans Court of Harford County, Maryland
  15. Neil E. Axel Maryland Tenth District
  16. W. Milnor Roberts Maryland Eleventh District
  17. Carol A. Husum Michigan Eighth Judicial District Court
  18. Dudley W. Gray II Superior Court of Los Angeles County, California
  19. Philip H. Hickok Superior Court of Los Angeles County, California
  20. Jan Greenberg Levine Superior Court of Los Angeles County, California
  21. Francisco F. Firmat Superior Court of Orange County, California
  22. Robert P. Doherty, Jr. Virginia 23rd Judicial Circuit
  23. Lisa Foster Superior Court of San Diego County, California
  24. Roger L. Morton Virginia 16th Judicial District
  25. David L. Dickinson Colorado Sixth Judicial District
  26. Mary Beth Bonaventura Lake County, Indiana
  27. George K. Brown, Jr. Manatee County Court, Florida
  28. Ronald Blauvelt Huron Town Court, New York
  29. Hugh D. Ridgway III
  30. Marcealeate Ruffin Delaware Justice of the Peace Courts
  31. Christine Odell Cook Miller United States Court of Federal Claims
  32. Denise A. Cobham New Jersey Vicinage 5
  33. James E. Nolan Ouachita Parish Justice Court, Louisiana
  34. Miles S. Winder, III Hunterdon County Municipal Court, New Jersey
  35. J. Matthew Martin

March

  1. Richard Cebull United States District Court for the District of Montana
  2. James Marchiano California First District Court of Appeal
  3. Mary Stanley United States District Court for the Western District of Virginia
  4. Bana Roberts United States District Court for the Western District of Oklahoma
  5. Randall Rehmeier Nebraska District 2
  6. Mary Doyle 3rd County Court Judicial District, Nebraska
  7. Steven Elliott Nevada Second Judicial District Court
  8. Diane M. Woolard Clark Superior Court, Washington
  9. Lynn W. Brown First Judicial District, Tennessee
  10. Robert Benham (Tennessee) Thirtieth Judicial District, Tennessee
  11. Robert R. Benson Minnesota First Judicial District
  12. Patrick Kiner South Dakota First Judicial Circuit
  13. LeeAnn Pierce South Dakota Third Judicial Circuit
  14. John L. Dunnigan Maryland Ninth District
  15. Michael Higgins 40th Circuit Court, Michigan
  16. John Ruck 14th Circuit Court, Michigan
  17. Joe Horace Lucero San Miguel County Probate Court, New Mexico
  18. Jan E. Kearney Pima County Superior Court, Arizona
  19. Terry L. Chandler Pima County Superior Court, Arizona
  20. Stephen Alcorn Oklahoma District 7
  21. Peter Joseph Meeka Superior Court of Los Angeles County, California
  22. Gordon A. Wilkins Virginia 15th Judicial District
  23. Karen A. Henenberg Virginia 17th Judicial District
  24. George N. Thim Fairfield District Superior Court, Connecticut
  25. John P. Bennett Kansas Tenth Judicial District
  26. Roland W. Chamblee St. Joseph County, Indiana
  27. J. Michael Deasy
  28. Alan H. W. Shiff
  29. Paul D. Seeman Superior Court of Alameda County, California
  30. Mary Ann Driscoll Boston Municipal Courts, Massachusetts
  31. Melva Cavanaugh East Baton Rouge Parish, Louisiana
  32. Paul J. Vichness New Jersey Vicinage 5
  33. Lynda M. Connolly Massachusetts District Courts
  34. Leonard J. Eiswert Maryland Twelfth District

April

  1. Dennis Sweeney Washington Court of Appeals
  2. Daniel Schneider United States District Court for the District of New Mexico
  3. Craig Jay Matheson Benton/Franklin Superior Court, Washington
  4. Frederic M. Oddone Utah Third Judicial District
  5. George T. Ferguson Abbeville County, South Carolina
  6. David W. Peterson Minnesota Fifth Judicial District
  7. Jon Stafsholt Minnesota Eighth Judicial District
  8. Suzanne Bailey Hamilton County Juvenile Court, Tennessee
  9. Louise G. Scrivener Maryland Sixth Circuit
  10. Robert E. Baylor Brockton District Court, Massachusetts
  11. J. Martin Bass Virginia 15th Judicial Circuit
  12. Richard A. Adler Superior Court of Los Angeles County, California
  13. Linda K. Lefkowitz Superior Court of Los Angeles County, California
  14. Stephanie Sautner Superior Court of Los Angeles County, California
  15. Diana M. Wheatley Superior Court of Los Angeles County, California
  16. James H. Chamblin Virginia 20th Judicial Circuit
  17. Jonathan M. Apgar Virginia 23rd Judicial Circuit
  18. Gerald F. Daltan Virginia 15th Judicial District
  19. Rita A. Arnold Chester County Magisterial District, Pennsylvania
  20. Ronald L. Schultz Larimer County Court, Colorado
  21. Robert T. Resha Waterbury District Superior Court, Connecticut
  22. Erleigh Norville Wiley Kaufman County Court at Law, Texas
  23. Joe R. Vespa Illinois Tenth Judicial Circuit Court
  24. Stephen M. Sims Allen County, Indiana
  25. Bobbi M. Alpers Iowa District Seven
  26. Lorraine M. Weil United States bankruptcy court, District of Connecticut
  27. Rosalind Toulson Delaware Justice of the Peace Courts
  28. Michael Zurlo Stillwater Town Court, New York
  29. Lawrence M. Baskir United States Court of Federal Claims
  30. Melvin Gelade New Jersey Vicinage 8
  31. Mimi DesJardins Maui Second Circuit District Court, Hawaii
  32. Junius P. Warren Virginia 21st Judicial District

May

  1. Paul Anderson Minnesota Supreme Court
  2. Joan Orie Melvin Pennsylvania Supreme Court
  3. Richard Sievers Nebraska Court of Appeals
  4. Randy Catterton Texas District 231
  5. Curtis Evans 5th County Court Judicial District, Nebraska
  6. Jennifer L. Sargus Belmont County Court of Common Pleas, Ohio
  7. John H. Reid Superior Court of Los Angeles County, California
  8. Steven B. Reed Columbia County Circuit Court, Oregon
  9. Robert G. Crigler Seventeenth circuit court, Tennessee
  10. George H. Easton Kenosha County Municipal Court, Wisconsin
  11. Dan R. Price II Wyoming Sixth District Court
  12. David B. Park Wyoming Seventh District Court
  13. Robert Varco Minnesota Tenth Judicial District
  14. Mark Chiles Maricopa County Justice Courts, Arizona
  15. Harland H. Hale Franklin County Municipal Court, Ohio
  16. Dennis Budd Missouri Municipal Courts
  17. Martha Ann Lott Florida Eighth Circuit Court
  18. C. Bruce Loble Montana Water Court
  19. Larry Clifton West Virginia Magistrate Courts
  20. Patty Verbage-Spence West Virginia Magistrate Courts
  21. Dewey Lawes Falcone Superior Court of Los Angeles County, California
  22. Frank L. Benser Virginia 15th Judicial District
  23. Ann Callis Illinois Third Judicial Circuit Court
  24. Thomas E. Ramich Elmira City Court, New York
  25. Jerome O. Herlihy New Castle County Superior Court, Delaware
  26. Thomas H. Ball Kansas Eighth Judicial District
  27. Ernest Johnson Kansas Twenty-Ninth Judicial District
  28. Michael P. Scopelitis St. Joseph County, Indiana
  29. Judith K. Fitzgerald United States bankruptcy court, Western District of Pennsylvania
  30. John P. Luster Idaho First Judicial District
  31. Michael N. Cook Illinois Twentieth Judicial Circuit Court
  32. Martin Gillette Camden County Probate Court, Georgia
  33. Linda Blerman Davis Tarrant County, Texas
  34. William H. Brogan New Mexico Twelfth Judicial District Court
  35. Steven M. Campbell Cherokee County Magistrate Court

June

  1. Deborah Adams 3rd Circuit Court, Michigan
  2. Robert Levy United States District Court for the Eastern District of New York
  3. Robert Armstrong, Jr. United States District Court for the Northern District of Alabama
  4. Connie S. Price Montgomery County Court of Common Pleas, Ohio
  5. Brooks P. Goldsmith Sixth Circuit, South Carolina
  6. Alfred Bahakel Alabama Circuit 10
  7. Eveleen Henry Oregon 2nd Judicial District
  8. Joseph M. James Allegheny County Court of Common Pleas, Pennsylvania
  9. G. Richard Johnson First Judicial District, Tennessee
  10. Kindall T. Lawson Third circuit court, Tennessee
  11. Alan D. Dietrich South Dakota Second Judicial Circuit
  12. Marilyn J. Kaman Minnesota Fourth Judicial District
  13. Charles McKnight Alabama District Courts
  14. Kathryn Smith Minnesota Eighth Judicial District
  15. Elizabeth H. Martin Minnesota Tenth Judicial District
  16. Jean S. Baron Maryland Fifth District
  17. Manuel Fernandez 34th Judicial District, Louisiana
  18. Joseph I. Macy Nantucket District Court, Massachusetts
  19. Allen Garbrecht 37th Circuit Court, Michigan
  20. Frank J. Zinna Morris County Municipal Court, New Jersey
  21. Vernon E. Scoville, III Missouri 16th Judicial Circuit Court
  22. Sandra J. Clinton New Mexico Bernalillo Metropolitan Courts
  23. David A. Glant Florida Eighth Circuit Court
  24. J. David Langford Florida Tenth Circuit Court
  25. Glenn Davis Maricopa County Superior Court, Arizona
  26. Helene Abrams Maricopa County Superior Court, Arizona
  27. Boyd T. Johnson Pinal County Superior Court, Arizona
  28. Charles Hogshead Oklahoma District 14
  29. Lawrence J. Mira Superior Court of Los Angeles County, California
  30. Steven R. Denton Superior Court of San Diego County, California
  31. Walt Maguire Kentucky Circuit Court 28
  32. Douglas O. Tice United States bankruptcy court, Eastern District of Virginia
  33. T. M. Weaver United States bankruptcy court, Western District of Oklahoma
  34. Thomas W. Waldrep, Jr. United States bankruptcy court, Middle District of North Carolina
  35. Jerome Feller United States bankruptcy court, Eastern District of New York
  36. Dennis D. O'Brien
  37. Elizabeth Martin Pierce County Superior Court, Washington
  38. Patricia Doninger Clark County Family Court, Nevada
  39. Y. Ellen Hong Los Alamos County Probate Court, New Mexico
  40. Alan F. Whitcomb Theresa Town Court, New York
  41. Peter A. Buchsbaum New Jersey Vicinage 13
  42. Jonathan Farris Hattiesburg municipal court, Mississippi
  43. Carol Jones Hattiesburg municipal court, Mississippi

July

  1. Robert M. Bell Maryland Court of Appeals
  2. Thomas W. Phillips United States District Court for the Eastern District of Tennessee
  3. Marywave Van Deren Washington Court of Appeals
  4. James Lambden California First District Court of Appeal
  5. Robert Ide 10th County Court Judicial District, Nebraska
  6. Teddy L. Hartley New Mexico Ninth Judicial District Court
  7. Timothy Doyle Barron County Circuit Court, Wisconsin
  8. Andrew Bissonnette Dodge County Circuit Court, Wisconsin
  9. Richard Wright Marquette County Circuit Court, Wisconsin
  10. Dominic Amato Milwaukee County Circuit Court, Wisconsin
  11. John J. Lohn Medina County Court of Common Pleas, Ohio
  12. Judith L. Hunter Summit County Court of Common Pleas, Ohio
  13. Daniel L. Harris Oregon 1st Judicial District
  14. Sheryl Ann Dorney York County Court of Common Pleas, Pennsylvania
  15. John L. Holahan Minnesota Fourth Judicial District
  16. Donald R. Halstead Kalamazoo County Probate Court, Michigan
  17. Abe Shafer Missouri 6th Judicial Circuit Court
  18. Ann Mesle Missouri 16th Judicial Circuit Court
  19. Howard Hantman Pima County Superior Court, Arizona
  20. Matthew D. Henry Oklahoma District 14
  21. Glade F. Roper Superior Court of Tulare County, California
  22. Jane Tidball Colorado First Judicial District
  23. Edward R. Danner Illinois Ninth Judicial Circuit Court
  24. J. Rich Leonard United States bankruptcy court, Eastern District of North Carolina
  25. Marshall Ivan Whitley Superior Court of Alameda County, California
  26. James P. Roman Sullivan Town Court, New York
  27. Susan B. Forsling Fulton County State Court, Georgia
  28. David P. Sterba Illinois First District Appellate Court
  29. Max A. Baker New Jersey Vicinage 1
  30. Deanne M. Wilson New Jersey Vicinage 10
  31. Rebecca Rapp St. John Dane County Circuit Court, Wisconsin
  32. Robert A. Mulligan Massachusetts Superior Court

August

  1. Brian Burgess Vermont Supreme Court
  2. Sean McLaughlin United States District Court for the Western District of Pennsylvania
  3. Kathianne Knaup Crane Missouri Court of Appeals
  4. Angel Cortiñas Florida Third District Court of Appeal
  5. Ricardo Rodriguez, Jr. Texas District 92
  6. Patricia Clark King County Superior Court, Washington
  7. Tom Wolfgram Ozaukee County Circuit Court, Wisconsin
  8. Judith Colenback Savage Rhode Island Superior Court
  9. Judith S.H. Atherton Utah Third Judicial District
  10. Andrew Nastoff Butler County Court of Common Pleas, Ohio
  11. Edward I. Lynch Minnesota First Judicial District
  12. Michael V. Sovis Minnesota First Judicial District
  13. Joseph F. Wieners Minnesota Third Judicial District
  14. Richard S. Scherer Minnesota Fourth Judicial District
  15. P. Hunter Anderson Minnesota Tenth Judicial District
  16. John Grason Turnbull Maryland Third Circuit
  17. Paul Hamre 36th Circuit Court, Michigan
  18. William R. Rush Michigan Seventy-sixth Judicial District Court
  19. Owens Lee Hull, Jr. Missouri 6th Judicial Circuit Court
  20. Michael W. Manners Missouri 16th Judicial Circuit Court
  21. J. Preston Silvernail Florida Eighteenth Circuit Court
  22. Shari Kreisler Silver Superior Court of Los Angeles County, California
  23. Tom A. Lucas Oklahoma District 21
  24. Richard G. Cline Superior Court of San Diego County, California
  25. John S. Einhorn Superior Court of San Diego County, California
  26. Thomas Nocella Philadelphia County Court of Common Pleas, Pennsylvania
  27. Roxanne Bailin Colorado Twentieth Judicial District
  28. Mary Gwyneth Whalen Colorado Twentieth Judicial District
  29. Beth Garcia Conejos County Court, Colorado
  30. Johnny R. Hobbs, Jr. Bradford County Court, Florida
  31. Anna F. Foster North Carolina 27B Judicial District
  32. Howard Riley Harrietstown Town Court, New York
  33. Maurice H. Hilliard, Jr.
  34. Francis A. Callahan, Jr. Orphans Court of Caroline County, Maryland
  35. John Martin Yackel Lincoln County Circuit Court, Wisconsin

September

  1. G. Philip Arnold Jackson County Circuit Court, Oregon
  2. Paula Humphries Michigan Thirty-sixth Judicial District Court
  3. Rosemary Barkett United States Court of Appeals for the Eleventh Circuit
  4. William Thorne Utah Court of Appeals
  5. Adele Hedges Texas Fourteenth District Court of Appeals
  6. Larry Eisenhauer Iowa Court of Appeals
  7. B. Waugh Crigler United States District Court for the Western District of Virginia
  8. Robert C. Nalley Maryland Seventh Circuit
  9. Alan G. Gless Nebraska District 5
  10. Edna Atkins 4th County Court Judicial District, Nebraska
  11. John M. Lewis New Hampshire Superior Court
  12. Ken Anderson Texas District 277
  13. Joseph A. Blick, Jr North Carolina 3A Judicial District
  14. James U. Downs Eighth Division of the Superior Court, North Carolina
  15. Michael D. Lyon Utah Second Judicial District
  16. Gayle Nachtigal Washington County Circuit Court, Oregon
  17. Kay Spalding Robilio Thirtieth Circuit Court, Tennessee
  18. Sherrie L. Krauser Maryland Seventh Circuit
  19. C.B. McNeil Montana 20th Judicial District Court
  20. Ted B. Borek Pima County Superior Court, Arizona
  21. C. Allen McCall Oklahoma District 5
  22. John Nho Trong Nguyen Superior Court of Orange County, California
  23. William H. McAdam, Jr. Superior Court of San Diego County, California
  24. Brian W. Edgcomb Tioga County Magisterial District, Pennsylvania
  25. Natalia M. Combs Greene Superior Court of the District of Columbia
  26. John C. Gariglietti Kansas Eleventh Judicial District
  27. Daphne M. Walker Clayton County Magistrate Court
  28. Loretta K. Davis Tuxedo Town Court, New York
  29. Marion T. McNulty Suffolk County Supreme Court, New York
  30. Allen S. Goldberg Illinois Cook Judicial Circuit Court Subcircuits
  31. Christopher Dupuy Galveston County Court at Law, Texas
  32. Chris L. Fredericksen Illinois Tenth Judicial Circuit Court
  33. Thomas J. Dellapenna, Jr. Union Town Court, New York
  34. Harriet Farber Klein New Jersey Vicinage 5
  35. Sharen Wilson Tarrant County Criminal District Court, Texas

October

  1. Wallace Jefferson Texas Supreme Court
  2. Flemming Norcott Connecticut Supreme Court
  3. Jeanne Stempien 3rd Circuit Court, Michigan
  4. Janice Davidson Colorado Court of Appeals
  5. Helen Hoens New Jersey Supreme Court
  6. Thomas Wiseman United States District Court for the Middle District of Tennessee
  7. Larry Elder Virginia Court of Appeals
  8. Rebecca Wiseman California Fifth District Court of Appeal
  9. Lonny Suko United States District Court for the Eastern District of Washington
  10. Burt Carnes Texas District 368
  11. Steve D. Pfeffer New Mexico First Judicial District Court
  12. Michael Thornsbury Thirtieth Judicial Circuit, West Virginia
  13. Richard E. Mills Superior Court of San Diego County, California
  14. Robert D. Nichols Madison County Court of Common Pleas, Ohio
  15. Rick A. Williams Mifflin County Court of Common Pleas, Pennsylvania
  16. Peter Irvine Minnesota Seventh Judicial District
  17. Patrick Cavanaugh Maryland Third Circuit
  18. Katherine D. Savage Maryland Sixth Circuit
  19. David W. Young Maryland Eighth Circuit
  20. Sandra Edwards-Stephens Florida Fifth Circuit Court
  21. Peggy Stevens McGraw Missouri 16th Judicial Circuit Court
  22. James D. Babbitt Barron County Circuit Court, Wisconsin
  23. George C. Eskin Superior Court of Santa Barbara County, California
  24. Daniel Maus Colorado Nineteenth Judicial District
  25. Michael D. Clary Illinois Fifth Judicial Circuit Court
  26. Gerald N. Svetanoff Lake County Superior Court, Indiana
  27. John D. Allen Chattahoochee Judicial Circuit, Georgia
  28. William B. Reingold North Carolina 21st Judicial District
  29. Oscar C. Frietze New Mexico Magistrate Court
  30. Nancy Amato Konrad Jefferson Parish Juvenile Court, Louisiana
  31. Robert W. Lewis Illinois Second Judicial Circuit Court
  32. Barbara M. Quinn Waterbury District Superior Court, Connecticut
  33. L. Steve Jones New Mexico Magistrate Court

November

  1. Myron Steele Delaware Supreme Court
  2. David Gaultney Texas Ninth District Court of Appeals
  3. William C. Stewart, Jr. Dunn County Circuit Court, Wisconsin
  4. John Hoffmann Waupaca County Circuit Court, Wisconsin
  5. Charles F. Kahn Milwaukee County Circuit Court, Wisconsin
  6. Andrew A. Valdez Utah Third Judicial District
  7. William R. Howard Minnesota Fourth Judicial District
  8. Wilford D. Carter 14th Judicial District, Louisiana
  9. Marcella A. Holland Maryland Eighth Circuit
  10. John A. Hohman, Jr. Monroe County Probate Court, Michigan
  11. William M. Watkins Twenty-Sixth Family Circuit, West Virginia
  12. William M. Kolin Superior Court of Contra Costa County, California
  13. Barbara A. Lane Superior Court of Ventura County, California
  14. R. Thomas Moorhead Colorado Fifth Judicial District
  15. Bennie J. Harrison Illinois Second Judicial Circuit Court
  16. Stephen G. Sawyer Illinois Second Judicial Circuit Court
  17. Michael D. Brown Tom Green County Court, Texas
  18. Richard D. Greenlief Illinois Eighth Judicial Circuit Court
  19. Kimbrell Kelly Tucker North Carolina 12th Judicial District
  20. Deborah Fleck King County Superior Court, Washington
  21. Danny H. Hawkes New Mexico Magistrate Court
  22. Nicholas Geanopoulos Illinois Cook Judicial Circuit Court
  23. Broughton M. Earnest Maryland Second Circuit

December

  1. Russell Carparelli Colorado Court of Appeals
  2. Mary Muehlen Maring North Dakota Supreme Court
  3. John Hart Michigan Seventy-fifth Judicial District Court
  4. Daniel Angiolillo New York Supreme Court, Appellate Division
  5. Karen Flowers Nebraska District 3
  6. Susan Criss Texas District 212
  7. S. Brooke Taylor Clallam County Superior Court, Washington
  8. Susan J. Fornof-Lippencott Champaign County Municipal Court, Ohio
  9. Kay A. Lindsay Utah Fourth Judicial District
  10. Larry A. Steele Utah Eighth Judicial District
  11. George R. Greene Alabama Circuit 26
  12. Timothy S. Searer Mifflin County Court of Common Pleas, Pennsylvania
  13. Elizabeth E. Coker Texas District 258
  14. William Kenneth Eaton South Carolina Probate Courts
  15. Leon Emanuel 1st Judicial District, Louisiana
  16. Patrick R. Duley Maryland Fifth District
  17. Nancy L. Davis-Loomis Maryland Fifth Circuit
  18. Ellen Flatley Gloucester District Court, Massachusetts
  19. Daniel M. Cappiello New Hampshire Seventh Circuit Court
  20. W. Lowell Bray, Jr. Florida Sixth Circuit Court
  21. Donald Cheever Missouri 30th Judicial Circuit Court
  22. Harvey A. Kornstein Florida Tenth Circuit Court
  23. Sam D. Pendino Florida Thirteenth Circuit Court
  24. Jonathan C. Thacher Virginia 19th Judicial Circuit
  25. Thomas D. Horne Virginia 20th Judicial Circuit
  26. Ray W. Dezern, Jr. Virginia 4th Judicial District
  27. John D. Whitesell Monroe County Magisterial District, Pennsylvania
  28. Christine A. Carney Larimer County Court, Colorado
  29. Ron Wilper Idaho Fourth Judicial District
  30. Jane E. Farrell Wayne County Magisterial District, Pennsylvania
  31. Peter Fox Cohalan Suffolk County Supreme Court, New York
  32. Allan Driscoll East Hartford Probate District, Connecticut
  33. Jeffrey R. Merrill Syracuse City Court, New York
  34. Leo J. Zappa, Jr. Illinois Seventh Judicial Circuit Court
  35. Stephen R. Pacey Illinois Eleventh Judicial Circuit Court
  36. Juanita Bing Newton New York Court of Claims
  37. Richard Siegel Illinois Twelfth Judicial Circuit Court
  38. Ted Hamer Illinois Fourteenth Judicial Circuit Court
  39. Gary D. McKenrick Iowa District Seven
  40. S. Phillip Brown Macon Judicial Circuit, Georgia
  41. Wayne Jernigan, Sr. Chattahoochee County Juvenile Court, Georgia
  42. Mary Carden Dawson County Juvenile Court, Georgia
  43. Elliott Shoenthal DeKalb County Juvenile Court, Georgia
  44. Sherry F. Alloway North Carolina 18th Judicial District
  45. Nancy M. Hisert Cobleskill Town Court, New York
  46. John C. Sweatman Conesville Town Court, New York
  47. Shirley G. Baldwin Fulton Town Court, New York
  48. Gerald W. Vester Summit Town Court, New York
  49. Marcelle Matthews Mamakating Town Court, New York
  50. Carmine F. Rufrano Tusten Town Court, New York
  51. G. Thomas Bertrand, Jr. Morristown Town Court, New York
  52. Margaret K. Pike Russell Town Court, New York
  53. Michelle A. Van Woeart Princetown Town Court, New York
  54. Roger K. Duvall Theresa Town Court, New York
  55. Asa J. Holbrook Lowville Town Court, New York
  56. Melissa A. Miller Orange Town Court, New York
  57. Myron G. Dox Geneva Town Court, New York
  58. Raymond E. Schilling Lockport Town Court, New York
  59. Robert J. McGoey North Castle Town Court, New York
  60. Hugh A. Gilbert Jefferson County Supreme Court, New York
  61. John J.J. Jones, Jr. Suffolk County Supreme Court, New York
  62. Robert Deddens Oakwood Municipal Court, Ohio
  63. Jaime Rios Queens County Supreme Court, New York
  64. Anthony C. Kyriakopoulos Illinois Cook Judicial Circuit Court Subcircuits
  65. Kenneth J. Powell, Jr. Philadelphia County Court of Common Pleas, Pennsylvania
  66. Michael G. Bagneris Orleans Parish Judicial District, Louisiana
  67. Douglas Brian Horton Mexico Town Court, New York
  68. William F. Ward Allegheny County Court of Common Pleas, Pennsylvania
  69. Michael Charles Darnell Orleans Parish Traffic Court, Louisiana
  70. Stephen Cliff Kendall Town Court, New York
  71. Susan M. Smith Spring Valley Village Court, New York
  72. Richard Drake Alexandria Bay Village Court, New York
  73. William Northrup Cobleskill Town Court, New York
  74. Julie Eagan Whitehall Town Court, New York

The following news items were posted by Judgepedia staff in 2013:

January

  1. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 1/2/20132013-01-02 09:31:18
  2. Appellate Judge Carmen Espinosa on her way to becoming Connecticut's first Hispanic justice2013-01-07 18:34:41
  3. Michigan Supreme Court Justice Hathaway retires amidst claims of fraud and money laundering2013-01-08 07:58:11
  4. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 1/9/20132013-01-09 08:23:34
  5. North Carolina Gov. Pat McCrory repeals judicial appointments order2013-01-13 16:00:19
  6. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 1/16/20132013-01-16 12:26:14
  7. Jenny Rivera appointed to New York's high court2013-01-17 12:38:44
  8. Kentucky Supreme Court justice retires2013-01-18 15:22:50
  9. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 1/23/20132013-01-23 20:23:17
  10. Courtroom Weekly: Pensions and adoptions2013-01-24 09:00:28
  11. Andrew McDonald confirmed to the Connecticut Supreme Court2013-01-24 17:02:02
  12. Judge Bolger receives Alaska Supreme Court appointment2013-01-28 11:10:46
  13. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 1/30/20132013-01-30 14:33:25
  14. Courtroom Weekly: Courts differ on Freedom of Information cases2013-01-31 09:12:42

February

  1. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 2/6/20132013-02-06 13:04:38
  2. Courtroom Weekly: Miners, strippers and doctors visit the courts2013-02-07 09:43:41
  3. Tennessee judicial redistricting process begins2013-02-13 09:56:24
  4. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 2/13/20132013-02-13 13:32:20
  5. Courtroom Weekly: Juveniles and schools2013-02-14 09:02:21
  6. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 2/20/20132013-02-20 08:53:37
  7. Courtroom Weekly: From police to parental rights2013-02-21 09:25:01
  8. Pennsylvania Supreme Court justice found guilty on six counts of corruption2013-02-22 09:33:14
  9. First female justice of the Illinois Supreme Court passes away2013-02-25 09:56:04
  10. Federal Judge Frank Polozola dies2013-02-26 06:37:42
  11. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 2/27/20132013-02-27 14:16:32
  12. Viviano appointed to replace convicted justice of Michigan Supreme Court2013-02-27 16:32:11
  13. Courtroom Weekly: State laws challenged2013-02-28 09:05:04

March

  1. Kansas House votes to eliminate nominating commission for appellate judges2013-03-01 17:27:14
  2. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 3/6/20132013-03-06 13:09:18
  3. Courtroom Weekly: School vouchers and lottery tickets2013-03-07 10:05:19
  4. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 3/13/20132013-03-13 06:02:53
  5. Courtroom Weekly: Sodas and suing police2013-03-14 08:09:40
  6. Kansas legislature approves judicial selection change2013-03-14 09:33:57
  7. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 3/20/20132013-03-20 11:13:54
  8. Courtroom Weekly: Steubenville to Brooklyn2013-03-21 08:03:36
  9. Lillehaug appointed to Minnesota Supreme Court seat2013-03-26 20:32:48
  10. A Cross-Section of Trends in Judicial Retirement2013-03-27 06:34:35
  11. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 3/27/20132013-03-27 07:48:53
  12. Courtroom Weekly: Discipline in the courts2013-03-28 08:28:58
  13. Kansas judicial selection change becomes law2013-03-28 15:28:07

April

  1. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 4/3/20132013-04-03 06:00:45
  2. Courtroom Weekly: Murder in the courts2013-04-04 09:46:03
  3. Keller appointed to Kentucky Supreme Court2013-04-05 16:26:26
  4. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 4/10/20132013-04-10 12:28:39
  5. Courtroom Weekly: Criminals, immigrants and suicide supporters assert their rights in court2013-04-11 08:38:01
  6. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 4/17/20132013-04-17 08:33:02
  7. Courtroom Weekly: Football, self-defense and adoption issues2013-04-18 08:52:16
  8. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 4/24/20132013-04-24 06:37:18
  9. Courtroom Weekly: Music, marijuana and private schools2013-04-25 09:16:00
  10. Justice Bolger sworn into Alaska Supreme Court2013-04-29 17:27:00

May

  1. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 5/1/20132013-05-01 06:56:13
  2. Courtroom Weekly: Human rights and finances2013-05-02 08:41:41
  3. Thompson elected chief justice of the Georgia Supreme Court2013-05-03 14:40:28
  4. Convicted former justice Orie Melvin sentenced to house arrest, apology notes2013-05-08 08:42:51
  5. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 5/8/20132013-05-08 10:17:02
  6. Courtroom Weekly: Life and privacy2013-05-09 08:07:36
  7. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 5/15/20132013-05-15 12:20:08
  8. Courtroom Weekly: Second chances2013-05-16 08:14:52
  9. Unprecedented rise in prosecutions for immigration-related offenses2013-05-21 12:15:57
  10. Federal courts ask for emergency funding to temper mandatory budget courts2013-05-21 13:51:47
  11. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 5/22/20132013-05-22 09:09:59
  12. Courtroom Weekly: From gun laws to school searches2013-05-23 06:35:44
  13. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 5/29/20132013-05-29 05:43:22
  14. Courtroom Weekly: Speed limits, sports and sexual harassment2013-05-30 08:19:17

June

  1. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 6/5/20132013-06-05 09:43:26
  2. Courtroom Weekly: Schooling, speeding and voting2013-06-06 08:39:26
  3. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 6/12/20132013-06-12 14:26:16
  4. Courtroom Weekly: Transport in court2013-06-13 08:54:06
  5. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 6/19/20132013-06-19 15:09:20
  6. Courtroom Weekly: Millions on the line in tobacco, beef lawsuits2013-06-20 08:57:49
  7. Correale Stevens nominated to Pennsylvania Supreme Court2013-06-21 11:31:02
  8. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 6/26/20132013-06-26 11:52:02
  9. Major cases of the Supreme Court October 2012 term2013-06-27 08:08:42
  10. Courtroom Weekly: Schools in court over funding, liabilities and transgender policies2013-06-27 09:22:05
  11. Connecticut court okays taking DNA by force2013-07-01 12:01:43
  12. Suffolk County Supreme Court justice retiring2013-07-01 12:40:58

July

  1. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 7/3/20132013-07-03 07:14:13
  2. Courtroom Weekly: Employment laws and energy drinks2013-07-04 07:56:26
  3. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 7/10/20132013-07-10 10:49:00
  4. Courtroom Weekly: Obesity to baseball2013-07-11 09:08:50
  5. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 7/17/20132013-07-17 11:30:40
  6. Courtroom Weekly: Dogs in court2013-07-18 10:32:48
  7. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 7/24/20132013-07-24 07:51:40
  8. Courtroom Weekly: Electrified cattle and a new type of court2013-07-25 09:58:03
  9. Budget Chair testifies to sequestration's impact on federal courts2013-07-25 10:40:59
  10. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 7/31/20132013-07-31 05:58:43

August

  1. Courtroom Weekly: Families face divorce, birth and international separation2013-08-01 09:30:42
  2. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 8/7/20132013-08-07 08:26:56
  3. State Supreme Courts Caseload Report, 20132013-08-08 06:59:56
  4. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 8/14/20132013-08-14 10:56:40
  5. Faustino Fernandez-Vina nominated to New Jersey Supreme Court2013-08-14 17:18:44
  6. Courtroom Weekly: Judges weigh in on names, juries2013-08-15 10:07:31
  7. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 8/21/20132013-08-21 10:22:35
  8. Courtroom Weekly: Action in the courts on guns and police chases2013-08-22 09:17:39
  9. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 8/28/20132013-08-28 11:36:58
  10. Voigt announces retirement from Wyoming Supreme Court2013-08-28 13:39:28
  11. Courtroom Weekly: Medical woes across the nation2013-08-29 08:50:14

September

  1. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 9/4/20132013-09-04 11:11:25
  2. Courtroom Weekly: Healthcare and hearts2013-09-05 10:52:34
  3. Delaware justice announces retirement2013-09-10 12:30:54
  4. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 9/11/20132013-09-11 08:26:14
  5. Courtroom Weekly: Cameras in the court2013-09-12 09:01:41
  6. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 9/18/20132013-09-18 08:00:11
  7. Courtroom Weekly: Shots fired, marriage laws challenged on the East Coast2013-09-19 09:59:41
  8. Mobile App for Kansas Courts Wins Award2013-09-19 12:08:09
  9. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 9/25/20132013-09-25 10:50:05
  10. Courtroom Weekly: Smokes and jokes2013-09-26 08:52:09
  11. New justice appointed to Texas Supreme Court2013-09-27 07:43:56

October

  1. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 10/2/20132013-10-02 12:03:39
  2. Courtroom Weekly: Gunshots, gangs and Toys R Us2013-10-03 09:36:31
  3. Justice Hoens says goodbye2013-10-08 14:53:24
  4. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 10/9/20132013-10-09 09:12:38
  5. Ballot Box Weekly: Bringing you your weekly fill of elections coverage2013-10-09 16:12:39
  6. Courtroom Weekly: Drug treatments and an abortion denied2013-10-10 09:34:30
  7. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 10/16/20132013-10-16 08:55:58
  8. Ballot Box Weekly: 1, 2, 3 days of elections this week2013-10-16 15:38:39
  9. Courtroom Weekly: Kids, computers and a warning to parents2013-10-17 09:08:34
  10. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 10/23/20132013-10-23 09:43:26
  11. Ballot Box Weekly: Louisiana holds jungle primaries2013-10-23 15:27:10
  12. Courtroom Weekly: Public records and illegal graves2013-10-24 09:14:27
  13. Hood appointed to Colorado Supreme Court2013-10-28 07:54:37
  14. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 10/30/20132013-10-30 08:04:30
  15. Alabama Supreme Court reverses 24 year old divorce law ruling2013-10-30 13:22:24
  16. Ballot Box Weekly: Previewing next week's elections2013-10-30 16:19:20
  17. Courtroom Weekly: Halloween edition2013-10-31 10:34:01

November

  1. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 11/6/20132013-11-06 15:48:52
  2. Ballot Box Weekly: Few surprises mark yesterday's elections2013-11-06 19:20:12
  3. Courtroom Weekly: Money, Medicaid and juvenile laws2013-11-07 11:58:01
  4. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 11/13/20132013-11-13 14:26:02
  5. Ballot Box Weekly: Paint barely dry on 2013 elections with less than one month until first filing deadline of 20142013-11-13 14:26:59
  6. Courtroom Weekly: Death penalty, guns, and parental rights2013-11-14 11:34:39
  7. New North Dakota supreme court justice appointed2013-11-19 13:19:59
  8. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 11/20/20132013-11-20 09:12:37
  9. Courtroom Weekly: Marriage, juvenile sentences and a jury stalker2013-11-21 11:27:21
  10. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 11/27/20132013-11-27 08:43:34
  11. Courtroom Weekly: Bottle service, murder and television2013-11-29 11:06:33

December

  1. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 12/4/20132013-12-04 08:58:48
  2. Courtroom Weekly: Politeness leads to arrest, rude video deemed free speech2013-12-05 10:43:39
  3. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 12/11/20132013-12-11 08:30:12
  4. Courtroom Weekly: Gun laws challenged and a cat gets rich2013-12-12 11:39:41
  5. Richard Robinson nominated to Connecticut's highest court2013-12-12 13:31:34
  6. Governor Brown appoints 18 new superior court judges for California2013-12-13 16:01:05
  7. Federal Courts, Empty Benches: The Wednesday Vacancy Count 12/18/20132013-12-18 09:11:56
  8. Courtroom Weekly: Kids and the courts2013-12-19 10:20:25
  9. Holly M. Kirby appointed to Tennessee Supreme Court2013-12-19 11:18:35
  10. Paul C. Lo first Hmong-American appointed to serve as judge in United States2014-01-03 00:17:40

2014
2012
Calendar
Calendar-Logo-256x256.png

See also