Read this week's JP Election Brief:
Primary previews and a 19-person race


Maryland judicial elections, 2010

From Judgepedia
Jump to: navigation, search
Judicial Elections
Bank 256x256.png
Elections, 2010
Primary election dates, 2010
Find your state

The Maryland judicial elections of 2010 consisted of a Primary Election on September 14, 2010 and a General Election on November 2, 2010.

Overview

Court of Appeals

On the Maryland Court of Appeals judges are appointed to serve for ten-year terms by the Governor and consent of the senate. After a year of appointment, a judge must then run without opposition, and if retained, the judge will serve the ten-year term. In addition, judges must retire by the mandatory age of seventy years old. There were 2 judges up for retention election on the 2010 ballot.[1]

Court/Seat Candidates Details Results
Maryland Court of Appeals, Circuit 4 Glenn T. Harrell, Jr. Harrell ran for re-election Re-elected with 91.44% of the vote
Maryland Court of Appeals, Circuit 7 Mary Ellen Barbera Barbera ran for re-election Re-elected with 86.95% of the vote
[2]

Court of Special Appeals

Judges on the Maryland Court of Special Appeals serve ten-year terms and are appointed by the Governor with the consent of the state senate.

Court/Seat Candidates Details Results
Maryland Court of Special Appeals, Circuit 1 Christopher Kehoe Kehoe ran for re-election Re-elected with 83.14% of the vote
Maryland Court of Special Appeals, Circuit 3 Kathryn Graeff Graeff ran for re-election Re-elected with 83.8% of the vote
Maryland Court of Special Appeals, At-Large Peter Krauser Krauser ran for re-election Re-elected with 83.92% of the vote.
Maryland Court of Special Appeals, At-Large Albert Matricciani Matricciani ran for re-election Re-elected with 83.67% of the vote
Maryland Court of Special Appeals, At-Large Alexander Wright Wright ran for re-election Re-elected with 84.61% of the vote
[2]

Circuit courts

Court/Seat Candidates Details Results
Maryland Second Circuit, Cecil County - One seat Harry D. Barnes, John H. Buck, V. Michael Whelan V. Michael Whelan was re-elected after running unopposed. V. Michael Whelan won with 98.87% of the vote.
Maryland Second Circuit, Kent County - One seat Paul M. Bowman Paul M. Bowman won with 99.35% of the vote.
Maryland Third Circuit, Baltimore County - Four seats Jan M. Alexander, Sherrie Bailey, T. Scott Beckman, S. Ann Brobst, John J. Nagle, III Jan M. Alexander, Sherrie Bailey, S. Ann Brobst and John J. Nagle, III ran in the general election. All candidates elected: Bailey with 26.31%, Alexander with 25.14%, Brobst with 24.17% and Nagle with 24.08% of the vote.
Maryland Fourth Circuit, Washington County - Two seats Daniel Patrick Dwyer, John H. McDowell[3] Both candidates elected: McDowell with 50.03% and Dwyer with 49.75% of the vote.
Maryland Fifth Circuit, Anne Arundel County - Two seats Alison Asti, Ronald H. Jarashow, Laura S. Kiessling All three candidates competed again in the general election. Laura S. Kiessling and Alison Asti won with 39.23% and 33.8% of the vote, respectively.
Maryland Sixth Circuit, Montgomery County - Six seats Sharon V. Burrell, Cynthia Callahan, Richard E. Jordan, Cheryl A. McCally, Joseph M. Quirk, Steven G. Salant All candidates elected: Burrell with 17.21%, Callahan with 17.19%, Jordan with 16.49%, McCally with 16.72%, Quirk with 16.07% and Salant with 15.99% of the vote.
Maryland Seventh Circuit, Calvert County - One seat Warren J. Krug Warren J. Krug won with 99.3% of the vote.
Maryland Seventh Circuit, Charles County - One seat Helen Ina Harrington Helen Ina Harrington won with 99.27% of the vote.
Maryland Seventh Circuit, Prince George's County, Maryland - Four seats Leo Edward Green, Jr., C. Philip Nichols, Jr., Michael R. Pearson, Beverly J. Woodard All candidates elected: Green with 25.92%, Nichols with 23.69%, Pearson with 24.16% and Woodard with 26.08% of the vote.
Maryland Eighth Circuit, Baltimore City - Five seats Videtta A. Brown, Lawrence P. Fletcher-Hill, Stephen J. Sfekas, Marcus Zellick Shar, Martin P. Welch All candidates elected: Brown with 23.42%, Welch with 19.67%, Fletcher-Hill with 19.71%, Sfekas with 19.04%, and Shar with 17.88% of the vote.

[4][5][2]

Primary election results are from Maryland State Board of Elections, 2010 Gubernatorial Primary Election, Judge of the Circuit Court Results

Orphans' courts

Each county elected three judges.

Results are posted as of November 9 at 8:35 PM (CST) and are UNOFFICIAL.

Court/Seat Candidates Details Results
Allegany County Orphans' Court (D): Donald J. Madden (R): Billie J. Gilpin, Donna F. May, Thomas R. Taccino, Mark Leland Widmyer Donald J. Madden, Billie J. Gilpin, Donna F. May and Mark Leland Widmyer competed in the general election. [6] Donna F. May won with 31.02% of the vote

Billie J. Gilpin won with 29.74% of the vote
Mark Leland Widmyer won with 21.51% of the vote[7]

Anne Arundel County Orphans' Court (R): Judith L. Duckett, Nancy Phelps, Barbara Burdette, Gordon Witherspoon[8] All candidates competed in the general election. Judith L. Duckett won with 28.29% of the vote

Nancy Phelps won with 27.77% of the vote
Gordon Witherspoon won with 23.91% of the vote.[9]

Baltimore City Orphans' Court (D): Ramona Moore Baker, Joyce Baylor-Thompson, Karen Friedman, Lewyn Scott Garrett, Deanna Lee Hiltz (Ind): Catalina Byrd[10] Joyce Baylor-Thompson, Ramona Moore Baker and Lewyn Scott Garrett competed in the general election. Joyce Baylor-Thompson won with 34.68% of the vote

Ramona Moore Baker won with 33.96% of the vote
Lewyn Scott Garrett won with 31.10% of the vote.[11]

Baltimore County Orphans' Court (D): Colleen Cavanaugh, William Evans, Tony Fusco, Theresa A. Lawler (R): Fred Fleischmann, Jane Roger, Ivan Shutinya Colleen Cavanaugh, William Evans, Theresa A. Lawler, Fred Fleischmann, Jane Roger and Ivan Shutinya competed in the general election.[12] Colleen Cavanaugh won with 20.74% of the vote

Theresa A. Lawler won with 18.89% of the vote
William Evans won with 17.9% of the vote[13]

Calvert County Orphans' Court (D): Jessie Jo Bowen, Barbara B. Elliott, Thomas Michael Pelagatti (R): Leslie M. Downs All candidates advanced to the general election. Leslie M. Downs won with 27.27% of the vote

Thomas Michael Pelagatti won with 24.57% of the vote
Jessie Jo Bowen won with 24.48% of the vote[14]

Caroline County Orphans' Court (D): Beverly S. Blades, Fordie Brown, Beverly Hignut, Mary Lou Parsons (R): Francis A. Callahan, Jr., Robert Taylor Beverly S. Blades, Beverly Hignut, Mary Lou Parsons, Francis A. Callahan, Jr. and Robert Taylor advanced to the general election.[15] Francis A. Callahan, Jr. won with 25.27% of the vote

Robert Taylor won with 23.39% of the vote
Beverly S. Blades won with 18.87% of the vote[16]

Carroll County Orphans' Court (D): Phillip R. Miller (R): Ron Brewer, John D. Carbaugh, Cathy Reese, Dorothy V. Utz Phillip R. Miller, Ron Brewer, Cathy Reese and Dorothy V. Utz advanced to the general election.[17] Cathy Reese won with 29.35% of the vote

Dorothy V. Utz won with 29.03% of the vote
Ron Brewer won with 28.01% of the vote[18]

Cecil County Orphans' Court (D): Jack Beaston, W. Edwin Cole, Jr., Herbert W. Welch (R): Carolyn Crouch, Vincent Pantalone All candidates advanced to the general election.[19] Carolyn Crouch won with 27.64% of the vote

Vincent Pantalone won with 20.87% of the vote
W. Edwin Cole, Jr. won with 18.74% of the vote[20]

Charles County Orphans' Court (D): J. Lorraine Berry, Warren A. Bowie, William D. Johnson, Frank H. Lancaster (R): Darlene Breck, Kevin B. Wedding J. Lorraine Berry, Warren A. Bowie, Frank H. Lancaster, Darlene Breck, Justin Damon Rau and Kevin B. Wedding ran in the general election.[21] Warren A. Bowie won with 21.66% of the vote

J. Lorraine Berry won with 20.90% of the vote
Frank H. Lancaster won with 19.05% of the vote[22]

Dorchester County Orphans' Court District 001 (D): George R. Ames, Jr George R. Ames, Jr won with 99.69% of the vote.[23]
Dorchester County Orphans' Court District 002 (D): Carolyn I. Todd, Calvin Travers Both candidates advanced to general election.[24] Carolyn I. Todd won with 52.13% of the vote

Calvin Travers won with 47.67% of the vote.[23]

Frederick County Orphans' Court (D): Maggi Hays, Ted Jensen, Rosemary A. McDermott (R): Mike Cady, Cleopatra Campbell, Adrian McC. Remsberg[25][26] Cleopatra Campbell won with 19.92% of the vote

Mike Cady won with 19.5% of the vote
Adrian McC. Remsberg won with 18.9% of the vote[27]

Garrett County Orphans' Court (D): Everett B. Deberry (R): David C. Beard, Clifford C. DeWitt, Aria Knust, James F. Margroff, Fred Sanders, H. Wayne Wilt Clifford C. DeWitt, James F. Margroff, H. Wayne Wilt and Everett B. Deberry advanced to the general election. [28] Clifford C. DeWitt won with 31.63% of the vote

James F. Margroff won with 28.13% of the vote
H. Wayne Wilt won with 27.11% of the vote[29]

Howard County Orphans' Court (D): Ajile F. Brown, Anne Dodd, Sherae McNeal, Nicole Bormel Miller, Leslie Smith Turner (R): Charles M. Coles, Jr., Michael P. Frampton, Joyce C. Pope Anne Dodd, Sherae McNeal, Leslie Smith Turner, Charles M. Coles, Jr., Michael P. Frampton and Joyce C. Pope advanced to the general election.[30] Anne Dodd won with 18.95% of the vote

Leslie Smith Turner won with 18.1% of the vote
Sherae McNeal won with 17.47% of the vote[31]

Kent County Orphans' Court (D): William I. Blake, Elroy G. Boyer, Jr. (R): Harry T. Williams All candidates advanced to the general election.[32] Harry T. Williams won with 36% of the vote

William I. Blake won with 32.11% of the vote
Elroy G. Boyer, Jr. won with 31.56% of the vote[33]

Prince Georges County Orphans' Court (D): Gary Byrd, Wendy A. Cartwright, Pamela Cherry, Athena Malloy Groves, Vicky L. Ivory-Orem, Tom Martin (R): JoAnn Y. Fisher Wendy A. Cartwright, Vicky L. Ivory-Orem, Athena Malloy Groves and JoAnn Y. Fisher advanced to the general election.[34] Wendy A. Cartwright won with 33.14% of the vote

Athena Malloy Groves won with 30.53% of the vote.
Vicky L. Ivory-Orem won with 30.04% of the vote.[35]

Queen Anne’s County Orphans' Court (D): Jeffrie Zelmer (R): Kimberly Jean Cascia, Joseph V. DiPietro, Penelope A. Keating, George M. O'Donnell Jeffrie Zelmer, Joseph V. DiPietro, Kimberly Jean Cascia and George M. O'Donnell advanced to the general election.[36] Kimberly Jean Cascia won with 28.65% of the vote

Joseph V. DiPietro won with 27.21% of the vote
George M. O'Donnell won with 26.21% of the vote[37]

St. Mary’s County Orphans' Court (D): Linda Dean, Charles "Jenks" Mattingly (R): Dalton Wood All candidates advanced to the general election. Dalton Wood won with 38.55% of the vote

Linda Dean won with 30.78% of the vote
Jenks Mattingly won with 30.29% of the vote[38]

Somerset County Orphans' Court (D): Ken Ballard, Donald L. Howard, Betsy S. Schrock (R): John R. Somers All candidates advanced to the general election. John R. Somers won with 30.78% of the vote

Betsy S. Schrock won with 27.42% of the vote
Donald L. Howard won with 25.27% of the vote[39]

Talbot County Orphans' Court (D): Ronald L. Frampton (R): Carville D. Duncan, William J. Howard, Gugy Irving, Donald E. James Ronald L. Frampton, Carville D. Duncan, Donald E. James and William J. Howard advanced to the general election.[40] William J. Howard won with 28.72% of the vote

Donald E. James won with 26.15% of the vote
Carville D. Duncan won with 25.67% of the vote[41]

Washington County Orphans' Court (D): Brent E. Taylor (R): Robert Adair, Frank E. Novinger, John M. Shriver All candidates advance to the general election.[42] John M. Shriver won with 30.01% of the vote

Robert Adair won with 25.89% of the vote
Frank E. Novinger won with 25.24% of the vote[43]

Wicomico County Orphans' Court (D): Norma Lee Barkley, Melissa Pollitt Bright, Peter D. Evans (R): William J. Smith, Jr. All candidates advanced to the general election. William J. Smith, Jr. won with 28.30% of the vote

Norma Lee Barkley won with 24.94% of the vote
Melissa Pollitt Bright won with 24.60% of the vote[44]

Worcester County Orphans' Court (D): William D. "Bill" Shockley, Dale Smack (R): Linda M. Hess All candidates advanced to the general election. Linda M. Hess won with 37.05% of the vote

Bill Shockley won with 33.40% of the vote
Dale Smack won with 29.24% of the vote[45]

[46]

See also

External links

References

  1. Maryland Court of Appeals Page
  2. 2.0 2.1 2.2 Maryland State Board of Elections, General Election Results
  3. The Herald Mail "Dwyer files to run for Washington County Circuit Judge, April 5, 2010
  4. Circuit Court candidate list as of July 7
  5. E-Voter Maryland, Circuit Court races
  6. Maryland State Board of Elections, Allegany County Local Primary Results
  7. Allegany County 2010 Unofficial General Election Results
  8. The Capital, "Four vie for three seats on Orphans' Court," October 22, 2010
  9. Anne Arundel County 2010 Unofficial General Election Results
  10. Maryland State Board of Elections, Unofficial Baltimore City Primary results
  11. Baltimore City 2010 Unofficial General Election Results
  12. Maryland State Board of Elections, Unofficial Primary Election Results
  13. Baltimore County 2010 Unofficial General Election Results
  14. Calvert County 2010 Unofficial General Election Results
  15. Maryland State Board of Elections, Unofficial Caroline County Primary results
  16. Caroline County 2010 Unofficial General Election Results
  17. Maryland State Board of Elections, Unofficial Carroll County Primary results
  18. Carroll County 2010 Unofficial General Election Results
  19. Maryland State Board of Elections, Official Cecil County Primary results
  20. Cecil County 2010 Unofficial General Election Results
  21. Maryland State Board of Elections, Unofficial Charles Primary results
  22. Charles County 2010 Unofficial General Election Results
  23. 23.0 23.1 Dorchester County 2010 Unofficial General Election Results
  24. Maryland State Board of Elections, Official Dorchester Primary results
  25. Frederick News Post.com, "Lawyer files for Orphans' Court judge," June 17, 2010
  26. Maryland State Board of Elections, Official Frederick Primary results
  27. Frederick County 2010 Unofficial General Election Results
  28. Maryland State Board of Elections, Unofficial Garrett County Primary results
  29. Garrett County 2010 Unofficial General Election Results
  30. Maryland State Board of Elections, Unofficial Howard County Primary results
  31. Howard County 2010 Unofficial General Election Results
  32. Maryland State Board of Elections, Official Kent County Primary results
  33. Kent County 2010 Unofficial General Election Results
  34. Gazette.net, "Prince George's primary election results," September 15, 2010
  35. Prince George's County 2010 Unofficial General Election Results
  36. Maryland State Board of Elections, Unofficial Queen Anne's County Primary results
  37. Queen Anne's County 2010 Unofficial General Election Results
  38. St. Mary's County 2010 Unofficial General Election Results
  39. Somerset County 2010 Unofficial General Election Results
  40. Maryland State Board of Elections, Unofficial Talbot County Primary results
  41. Talbot County 2010 Unofficial General Election Results
  42. Tri-State Elections, Washington County primary election results
  43. Washington County 2010 Unofficial General Election Results
  44. Wicomico County 2010 Unofficial General Election Results
  45. Worcester County 2010 Unofficial General Election Results
  46. County candidates filing list
MarylandMaryland Court of AppealsMaryland Court of Special AppealsMaryland District CourtsMaryland Circuit CourtsMaryland Orphans' CourtUnited States District Court for the District of MarylandUnited States bankruptcy court, District of MarylandUnited States Court of Appeals for the Fourth CircuitMaryland countiesMaryland judicial newsMaryland judicial electionsJudicial selection in MarylandMarylandTemplate.jpg